MEDYCYNA ESTETYCZNA
Poznaj ofertę naszych zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej.
Medycyna estetyczna ma na celu polepszenie i przywrócenie zaburzonych funkcji organizmu, a także spowolnienie procesów starzenia. Zajmuje się leczeniem problemów skórnych powstałych w wyniku chorób niekorzystnie wpływających na wygląd zewnętrzny, zajmuje się tez korektą niedoskonałości zewnętrznych obrysów ludzkiego ciała w przypadku subiektywnych i obiektywnych odchyleń od norm zgodnych z ludzkim fenotypem.
Medycyna estetyczna obejmuje szereg rozwiązań dla schorzeń dermatologicznych (trądzik pospolity, różowaty, nadpotliwość, cellulit, łysienie, blizny, rozstępy, przebarwienia, skóra sucha i tłusta), procesów starzenia (zmarszczki mimiczne, zmarszczki trwałe, zmarszczki palacza, miętkość skóry, zaburzenia owalu twarzy, pogłębione bruzdy nadwargowe, opadające kąciki ust), korekty niedoskonałości (modelowanie ust, ciała, adipocytoliza- eliminacja lokalnych otłuszczeń, osocze bogatopłytkowe-naturalna biostymulacja komórek skóry ).
W celu leczenia w/w schorzeń czy niedoskonałości można zaproponować szereg terapii, m.in. peelingi, mezoterapię, iniekcję toksyny botulinowej, wypełnianie i korygowanie kwasem hialuronowym, adipocytoliza
Medycyna estetyczna stanowi również idealne uzupełnienie złożonych planów leczenia stomatologicznego:
– spłycenie bruzd nosowo-wargowych,
– minimalizowanie uśmiechu dziąsłowego,
– minimalizowanie zmarszczek palacza,
– leczenie opadania kącików ust,
– leczenie przerostów żwaczy,
– korekta „brukowanej brody”.
Wypełniacze (kwas hialuronowy)
Wypełniacze znalazły zastosowanie jako metoda odmładzania lub poprawy wyglądu twarzy i innych obszarów ciała. Są one powszechnie używane do korekcji zmarszczek mimicznych, powiększania ust, czy uwypuklania okolicy jarzmowej i skroniowej. Wprowadzane są za pomocą iniekcji śródskórnie lub podskórnie do dna zmarszczki lub zagłębienia. Wypełniając ją „wypychają” skórę prowadząc do jej rozprostowania. Pobudzają jednocześnie produkcje nowych włókien tkanki łącznej, zwiększając sprężystość skóry. Stosowane obecnie wypełniacze są na bazie kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy (HA) jest oligosacharydem, który naturalnie występuje w ludzkim ciele, głównie w skórze w różnych stężeniach. Podstawową jego cechą jest wiązanie wody, przez to utrzymuje prawidłowe nawodnienie tkanek. W skórze stanowi macierz tkankową, w której zatopione są włókna kolagenowe i sprężyste oraz inne struktury międzykomórkowe. Zawartość kwasu hialuronowego w skórze zmniejsza się wraz z wiekiem, co prowadzi do jej gorszego uwodnienia i pojawienia się zmarszczek. Kwas hialuronowy znajduje wiele zastosowań w zależności od usieciowania jego struktury. Może być stosowany w postaci homogennego żelu, nawet w mezoterapii igłowej, bądź w terapiach łączonych z botoksem.
W zależności od gęstości sieciowania HA preparaty są wykorzystywane do: korekty drobnych zmarszczek statycznych, korekty kształtu i wielkości ust, wolumetrii twarzy (uzupełnienie deficytów w okolicy jarzmowej, skroniowej, poprawa owalu twarzy).
Wskazania do zastosowania kwasu hialuronowego:
– zmarszczki statyczne twarzy,
– poprawa kształtu i objętości warg,
– nawilżenie warg,
– korekta rynienki (philtrum)
– korekta rysów twarzy
– korekta fałdu nosowo wargowego
– podniesienie kącika ust
– wolumetria twarzy
– korekta kształtu nosa.
Okłady chłodzące przyłożone w miejsca ostrzykiwania zapobiegną i zmniejszą obrzęki i zaczerwienienia.
W dniu zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego i rozgrzewania ciała (np. w saunie).
Należy unikać ekspozycji na słońce i niskich temperatur do momentu aż ewentualne obrzęki nie znikną.
Tuż po zabiegu, na miejsca wkłucia, nie powinno się nakładać makijażu.
W niektórych wypadkach po wstrzykiwaniu preparatu mogą pojawić się zaczerwienienia i obrzęki. Czasem siniaczki. Nie są to objawy niepokojące, ustępują po kilku dniach po zabiegu. Bez problemu można je zamaskować makijażem.
Mezoterapia
Mezoterapia (intradermoterapia) – to metoda miejscowych iniekcji śródskórnych leków oficjalnie zarejestrowanych polega na wielokrotnych iniekcjach do poziomu skóry właściwej w obrębie obszarów, które wymagają terapii oraz w celu przeciwdziałania efektom starzenia skóry. W mezoterapii działają dwa bodźce: fizyczny – związany z ukłuciem i naruszeniem struktury skóry oraz farmakologiczny – stopniowe uwalnianie zdeponowanych czynników aktywnych. Zaletami mezoterapii jest działanie w miejscu podania, eliminacja bariery naskórkowej, działanie małych dawek, ominięcie dużych układów, zmniejszenie efektów ubocznych i farmakologicznego obciążenia wątroby. Efektem mezoterapii jest biostymulacja fibroplastów skórnych, wzrost ich aktywności proliferacyjnej i wydzielniczej o 30%, wzrost komponentów macierzy komórkowej i międzykomórkowej. Dzięki mezoterapii skóra ulega rewitalizacji i ujędrnieniu. Widoczny jest wzrost napięcia i ewidentne cofnięcie wieku skóry. Preparaty do mezoterapii zawierają w swoim składzie wiele aktywnych substancji m.in. kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, koenzymy, kwasu nukleinowe, minerały oraz antyoksydanty.
Wskazania do mezoterapii:
– odmłodzenie i poprawa wyglądu skóry
– wygładzenie drobnych zmarszczek,
– redukcja przebarwień,
– przywrócenie napięcia i elastyczności skóry
– leczenie blizn i rozstępów,
– leczenie cellulitu,
– leczenie wypadania włosów.
Przeciwwskazania do mezoterapii:
– ciąża
– alergie
– cukrzyca
– choroby autoimmunologiczne
– terapia lekami obniżającymi krzepliwość krwi
– choroby nowotworowe
– opryszczka
– stany zapalne skóry.
W celu uzyskania jak najlepszych efektów zabiegi powinno się powtarzać w seriach co 2-4 tygodnie w zależności od kondycji skóry. Dla trwałego efektu zaleca się stosować terapię dwa razy w roku.
Peelingi
Peelingi eliminują zmiany chorobowe w obrębie naskórka lub jednocześnie w naskórku i skórze właściwiej, poprzez złuszczanie przy użyciu preparatów chemicznych, metod fizycznych i mechanicznych. Peelingi chemiczne są najczęściej stosowane w medycynie estetycznej. W zależności od głębokości penetracji wyróżnia się peelingi: powierzchniowe (naskórek), średniogłębokie (naskórek + górny poziom warstwy siateczkowej skóry właściwej), głębokie – środkowa warstwa siateczkowa skóry właściwej.
Podstawową zasadą wszystkich peelingów jest systematyka. Prawdziwy efekt kosmetyczny uzyskuje się po serii kilku zabiegów. Wskazaniami do wykonania peelingów są:
– łagodny i umiarkowanie nasilony trądzik pospolity,
– blizny/blizny potrądzikowe,
– nadmierny łojotok skóry twarzy, dekoltu, pleców,
– przebarwienia posłoneczne, plamy soczewicowate, piegi, ostuda,
– rozstępy skórne,
– utrata jędrności skóry (wiotkość, suchość skory),
– zaburzenia rogowacenia,
– zmarszczki.
Dzięki działaniu odpowiednio dobranych peelingów można osiągnąć:
– oczyszczenie skóry,
– lepsze nawilżenie skóry,
– zmiękczenie wygładzenie skory,
– zmniejszenie zmarszczek i spłycenie blizn,
– poprawę barwy skóry, rozjaśnienie plam pigmentacyjnych i przebarwień,
– zwiększenie elastyczności skóry,
– zapobieganie starzeniu się skóry.
Cellulit
Wśród przyczyn pojawiania się cellulitu możemy wyróżnić:
1.czynniki genetyczne i dziedziczne – płeć żeńska, ilości adipocytów, rasa biała, budowa ciała.
2.czynniki hormonalne – wzrost wydzielania estrogenów powoduje poprzez działanie na receptory alfa adipocytów hamowanie lipolizy, a wspomaganie hipogenezy; wzrost ilości glikozaminoglikanów w skórze przez co wzrasta ilość płynu w przestrzeniach międzykomórkowych.
3. czynniki dietetyczne – za duża podaż węglowodanów i tłuszczów rozwój hiperinsulinemii, lipogeneza; nadmierna podaż soli – retencja płynów w organizmie i obrzęki
4. czynniki społeczne i środowiskowe – brak ruchu, nikotyna, alkohol.
5. czynniki emocjonalne – stres powoduje wzrost poziomu katecholamin stymulujących lipogenezę.
Medyczną terapią w leczeniu i profilaktyce cellulitu jest mezoterapia igłowa. Mechanizm działania przy użyciu specjalnego preparatu polega na chelatacji metali i rozpuszczaniu toksyn, drenażu osmotycznym macierzy, poprawie krążenia tętniczego, działaniu przeciwutleniającym. Zabieg wykonuje się jeden raz w tygodniu; cykl zabiegowy powinien objąć o 7-12 zabiegów. Zalecane jest powtarzanie leczenia raz do roku.
Mezoterapia mikroigłowa
Mezoterapia mikroigłowa pozwala na wprowadzanie substancji czynnych wgłąb skóry, które oparte jest na zasadzie automatycznego nakłuwania skóry przy pomocy pulsujących igieł. Zabieg wykonany przy użyciu dedykowanego do zabiegu urządzenia jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla pacjenta a precyzja urządzenia jest nieporównywalna do tradycyjnych metod stosowanych w zabiegach mezoterapii. Niespotykana skuteczność, łatwość i komfort wykonania zabiegu pozwalają lekarzom i pacjentom na całym świecie cieszyć się efektami terapii bez niepożądanych działań ubocznych. Funkcja automatycznego nakłuwania skóry zastosowana w urządzeniu zwiększa efektywność zabiegów poprzez podniesienie stopnia przenikania substancji czynnych w skórę, jednocześnie redukując do minimum ból i dyskomfort pacjentów.
Urządzenie używane przy mezoterapii mikroigłowej dzięki systemowi pulsujących igieł ułatwiającemu dostarczanie substancji czynnych do naskórka i skóry właściwej zapewnia niezrównaną stymulację fibroblastów. Powstałe mikrourazy skóry wykorzystują naturalne zdolności organizmu oraz wrodzoną zdolność naprawy skóry do fizjologicznej indukcji kolagenu. Kontrolowana precyzja sprzętu pozwala na wyodrębnienie trzech faz mechanizmu jego działania w procesie pobudzania komórek skóry i odbudowy jej struktury.
- mniejszy ból i większy komfort zabiegu dla pacjenta
- krótszy czas rekonwalescencji
- łatwość obsługi
- sterylność zabiegu (wymienne igły)
Wskazania do mezoterapii:
- widoczne spłycenie zmarszczek
- zmniejszenie widoczności rozstępów
- leczenie blizn potrądzikowych
- leczenie blizn oparzeniowych leczenie łysienia
Przeciwskazania:
- ciąża, karmienie piersią,
- infekcja w leczonym obszarze (opryszczka, czynne wykwity trądzikowe),
- nowotwory skóry;
Intralipoterapia
Redukcja miejscowej tkanki tłuszczowej za pomocą bezpośredniej infilitracji w tkankę tłuszczową roztworów aktywnych farmakologicznie. Intralipoterapia jest sposobem szybkim, bezbolesnym, nie ingerującym w poziomy skóry właściwiej i tkankę mięśniową.
Wskazania: miejscowe otłuszczenia (wewnętrzna strona ud, kolan, brzuch, biodra, boczki, górne kończyny)
Przeciwwskazania: choroby wątroby, cukrzyca, choroby nerek, choroby hormonalne, choroby autoimmunologiczne, alergie, ciąża i laktacja.
Zabieg nie jest wskazany w terapii nadwagi i cellulitu. Stosuje się go miejscowo w celu uzyskania efektu estetycznego, skóra nabiera jędrności i gładkości w wyniku ograniczenia cellulitu.
Botoks
W medycynie estetycznej stosowana jest toksyna botulinowa typu A (BTX – A) 900 ze względu na udowodniony profil bezpieczeństwa. Wskazaniem do stosowania preparatów toksyny botulinowy jest osiągnięcie przejściowej poprawy wyglądu zmarszczek: pionowych między brwiami (zmarszczki gładzizny czoła), zmarszczek okolicy bocznego konta oka (tzw. „kurze łapki”), jednocześnie zmarszczek typu „kurze łapki” i gładzizny czoła.
Toksyna botulinowa ma również zastosowanie w medycynie do leczenia uciążliwej nadpotliwości oraz leczenia migreny znalazła również swoje zastosowanie w stomatologii w leczeniu uśmiechu dziąsłowego i bruksizmu.
Po iniekcji BTX A dociera do włókien układu cholinergicznego wywołując zwiotczenie mięśnia. Efekt ten występuje wskutek blokowania uwalniania acetylocholiny, neurotransmitera odpowiedzialnego za prawidłową czynność skurczową mięśni. Ze względu na mechanizm działania toksyny botulinowej, należy zwrócić uwagę na leki i preparaty, które działając na układ
cholinergiczny beda ograniczać działanie BTX-A. Do nich należą: leki podawane w reumatoidalnym zapaleniu stawów (chlorochina), w leczeniu jaskry (pilokarpina, neostygmina). Dotyczy ten mechanizm także palenia tytoniu.
Toksyna botulinowa typu A wchodzi również w interakcje z lekami, które mogą nasilić jej działanie, np. wywołując działania nieporządne. Są to aminoglikozydy, D-penicylamina cyklosporyna, leki zawierajace magnez, linkozamidy, chinolina, preparaty atropiny, hioscyny, pirenzepiny oraz leki stosowane w chorobie Parkinsona. Należy zachować szczególna ostrożność u pacjentów z astma oskrzelową w wywiadzie. Efekt działania toksyny botulinowej typu A pojawia się wciągu 2-3 dni maksymalny efekt uzyskuje się w 5-6 tygodniu po wstrzyknięciu. Działanie botoksu ustępuje gdy ponownie zostanie utworzone połączenie pomiędzy zakończeniami nerwowymi ,a płytką mięśniową.
Dzięki działaniu toksyny botulinowej możemy uzyskać również:
– spłycenie bruzd nosowo-wrgowych,
– skorygować opadające kąty ust,
– skorygować zmarszczki pionowe wokół ust,
– unieść koniuszek nosa,
– zminimalizować uśmiech dziąsłowy.
Zalecenia pozabiegowe:
– wykonywanie ruchów mimicznych,
– pacjent nie powinien kłaść się, schylać przez kilka godzin,
– przez 24h: unikać sportów wyczynowych, unikać zmian ciśnień (zakaz lotów samolotem, zakaz nurkowania).
Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe (RPP Platelet Rich Plasma) – preparat osocza bogatopłytkowego otrzymywany z własnej krwi. Rewitalizacja skory możliwa jest dzięki aktywacji czynników wzrostu i mezenchymalnych komórek macierzystych. Zagęszczenie trombocytów RPP jest dwudziestoczterokrotnie wyższe niż w osoczu fizjologicznym. Płytki krwi są najważniejszym elementem procesu gojenia się rany. Liczne czynniki wzrostu inicjują: proliferacje komórek naskórka, proliferacje fibroplastow, migracje mezenchymalnych komórek macierzystych, wzrost syntezy kolagenu, wzrost syntezy innych białek macierzy zewnątrzkomórkowej, powstawanie nowych naczyń krwionośnych (angiogeneza).
Osocze bogatopłytkowe może być stosowane do:
– mezoterapii (rewitalizacja skory twarzy, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skory, poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skory, remodelling włókien kolagenowych, przebudowa blizn, leczenie łysienia),
– wypełniania zmarszczek (wolumetryczna terapia biostymulująca komórki skory),
– maski komórkowej (przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej, regeneracja skory twarzy).
Przeciwwskazaniem do zabiegu z wykorzystaniem RPP są:
– choroby krwi,
– nowotwory,
– ciąża,
– laktacja.
Aminokwasowa terapia zastępcza
Aby spowolnić proces starzenia skóry, należy wesprzeć jej procesy metaboliczne i komórkowe. Istnieją badania kliniczne, które udowadniają skuteczność działania aminokwasów (glicyny, L- proliny, L-lizyny, L-leucyny), w sprzężeniu z kwasem hialuronowym, w procesie bio-rewitalizacji skóry. Kompleks aminokwasów pobudza aktywność fibroplastów, zwiększając produkcję nowego kolagenu. Kwas hialuronowy zapewnia wysoki stopień nawilżenia, czyniąc skórę bardziej elastyczną.
Zabieg autologiczny
Innowacyjny zabieg wykorzystujący połączenie skoncentrowanych czynników wzrostu i komórek macierzystych CD34+. W zabiegu wykorzystujemy dwie frakcje fibryny bogatopłytkowej: I-PRF – fibrynę komórkową S-PRF – fibrynę strukturalną. Fibryna komórkowa to koncentrat komórek macierzystych, czynników wzrostu oraz leukocytów, który stymuluje proces odnowy biologicznej, rozpoczynając regenerację skóry. Fibryna strukturalna – tworzy trójwymiarowy stelaż w miejscu ubytku tkanek. Czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste uwalniane z przestrzeni siatki fibrynowej silnie stymulują odnowe biologiczną tkanek. Jest to wyjątkowe połączenie dwóch frakcji w jednym zabiegu. Efektem działania jest:
Stymulacja. Pobudzenie procesu namnażania się i odkładania w stelażu fibrynowym grup komórkowych, niezbędnych do tworzenia nowej tkanki: fibroblastów, komórek naskórka i naczyń krwionośnych. Rozpoczyna się synteza kolagenu i białek strukturalnych. Regeneracja – Przebudowa tkanki skórnej ze wzmożoną syntezą kolagenu oraz tworzeniem nowych naczyń krwionośnych. Kolagen przywraca skórze elastyczność, sprężystość i napięcie. Nowo tworzone naczynia krwionośne odpowiadają za dotlenienie i odżywienie tkanki skórnej. Odmłodzenie – Odbudowa prawidłowej struktury skóry poprzez właściwe ukrwienie oraz pobudzenie komórkowe. Spowalniamy proces starzenia się skóry. Skóra staje się napięta, sprężysta, odżywiona i nawilżona.
Zastosowanie zabiegu to szczególnie okolice oczu, łuk jarzmowy, powierzchnia policzka, szyja, dekolt, skóra dłoni, uzupełnienie zabiegów laserowych. Szczególnie dedykowany osobom ceniącym naturalne metody regeneracji i przeciwdziałaniu starzenia się skóry. Pomimo, że jest to zabieg autologiczny, z krwi własnej pacjenta, istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu: choroby krwi, posocznica, nowotwory, choroby autoimmunologiczne, ciąża i laktacja, stosowanie aspiryny i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leczenie antykoagulantamj, ostre i przewlekłe zakażenia.