Wizyta w domu czy przez telefon?

Szanowni Państwo, dziękuję że zechcieliście skorzystać z konsultacji za pośrednictwem telefonu, SMS lub videokonsultacji oraz zdjęć. Kontaktowaliście się Państwo z różnymi problemami stąd pomysł, żeby przestawić kilka propozycji ich rozwiązania. Dokonałam jedynie podziału na porady dotyczące dzieci i dorosłych. Pragnę podkreślić, że im bardziej dostosujemy się do zaleceń izolowania się, tym ryzyko zakażenia i jego konsekwencje są mniejsze. To pozwoli nam szybciej spotkać się na planowych wizytach.

Dzieci
W tym przypadku najczęściej dzwoniliście Państwo z urazami mechanicznymi zębów (o co łatwo w dobie przebywania dzieci w izolacji domowej). Najczęściej były to urazy polegające na ukruszeniu zęba stałego w obrębie szkliwa, ewentualnie szkliwa i zębiny. Wtedy przydawały się zdjęcia i konsultacje wideo. W przypadku ukruszenia zęba stałego w obrębie szkliwa (brzeg lub kąt zęba) lub lekkie odsłonięcie zębiny, któremu nie towarzyszy rozchwianie zęba lub pojawienie się krwawienia w obrębie przyzębia brzeżnego, a tkanki miękkie tj. usta, język są całe to ograniczamy się tylko do obserwacji i przekazywania na bieżąco informacji o stanie zęba. Zęby po takim urazie mogą być nadwrażliwe, można wprowadzić więc pasty na nadwrażliwość i spożywać posiłki w neutralnej temperaturze i bardziej miękkiej konsystencji przez kilka dni. Oczywiście po zniesieniu stanu epidemii leczenie należy kontynuować w gabinecie.
Zęby mleczne z dużymi ubytkami lub martwe otwarte należy dokładnie oczyszczać, bardzo dobrym wsparciem będzie irygator, który dokładnie oczyści ubytki i przestrzenie międzyzębowe. Szczególnie w tym okresie należy pomóc dzieciom w oczyszczaniu zębów do czego zawsze zachęcam rodziców.
Należy zauważyć, że szczególnie dzieci mają inklinacje do dotykania wszystkiego, więc ich przebywanie chociażby w środkach transportu publicznego, sklepach i innych obiektach użyteczności publicznej jest w tym okresie nie wskazane.

Dorośli
Najwięcej telefonów dotyczyło przypadków ukruszenia zęba, utraty wypełnienia, bólów w przestrzeniach międzyzębowych, krwawień z dziąseł oraz bólu samoistnego. W przypadku ukruszenia, utraty wypełnienia, dolegliwości w przestrzeniach międzyzębowych właściwe jest dokładne oczyszczanie mechaniczne plus zastosowanie nici dentystycznych oraz irygatorów wodnych. Z kolei krwawienie z dziąseł jest tylko objawem. Najczęstszą przyczyną tego krwawienia jest płytka nazębna, kamień nazębny lub zaburzenia ogólnoustrojowe m.in. hormonalne. To ostatnie często dotyczy kobiet ciężarnych. W tym przejściowym okresie celowym wydaje się bardzo dokładna higienizacja w warunkach domowych plus stosowanie past dedykowanych schorzeniom przyzębia i gotowymi płukankami dostępnymi w sklepach. Płukanki ziołowe lub lecznicze dostępne nawet bez recepty zalecałabym tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Obrzęki i ropnie – związane są z zakażeniami bakteryjnymi (najczęściej) okolicy okołoszczytowej lub przyzębnej, mogą też występować w czasie utrudnionego wyżynania zębów mądrości. W przypadku ropni, które są wyraźnie upostaciowane bez wizyty bezpośrednio w gabinecie celem ewakuacji zawartości ropnia. Oczywiście nie obędzie się również bez farmakoterapii. Jeżeli zaś obrzęk ma charakter rozlany np. spuchnięty policzek, okolica podżuchwowa można wprowadzić jako pierwsze leczenie farmakologiczne jako doraźne działanie. Z pacjentami, których ta sytuacja dotyczyła rozwiązaliśmy to on-line, szczególnie gdy dotyczyło to osób starszych lub przebywających w kwarantannie domowej. Po opisaniu i odpowiedniej weryfikacji objawów, po przesłaniu ankiety medycznej i epidemiologicznej wystawiana była e-recepta i to działanie przyniosło zamierzony efekt. Oczywiście w takich przypadkach również konieczne jest następowe leczenie przyczynowe już w gabinecie.
Stany zapalne miazgi – tu konieczna była wizyta bezpośrednia, bo w przypadkach ostrych tylko dewitalizacja (zatrucie) daje efekt ulgi pacjentowi. Podkreślam, że dewitalizacja w tym przypadku ma charakter działania doraźnego, aby maksymalnie skrócić czas wykonywanego zabiegu. Ponieważ kilka przypadków wymagało interwencji bezpośredniej w gabinecie, instynktownie, jak się okazało słusznie wprowadziliśmy procedury, które z pewnością zminimalizowały ewentualność ekspozycji na koronawirusa. Na podstawie wytycznych Ministerstwa Zdrowia, Naczelnej Izby Lekarskiej, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne opracowało procedury, wdrażane w tej chwili w gabinecie, a które postaram się Państwu przybliżyć w kolejnym wpisie, bowiem wprowadzą one zmiany w funkcjonowaniu gabinetu.

Trzymajmy się wszyscy zdrowo, abyśmy w odpowiednim czasie mogli się cieszyć wzajemnym towarzystwem i robić to na co mamy ochotę. Wszystko mija, będzie dobrze.
Zostańcie w domu, bądźcie bezpieczni.